top of page
  • Szerző képeMARIKA

Gyógyító növényeink - 1. rész - Máriatövis



Kirándulások alkalmával az út mentén is találkozhatunk ezzel a gyógyító növénnyel. Olyan a kinézete mint a bogáncs, merd leszedni, gyűjteni, otthon pedig feltudod dolgozni.


A máriatövist fogyaszthatjuk frissen, teaként, de kerüljük el a közvetlen forrázását! Egy teáskanál szárított máriatövismagot elmorzsolva 2-3 dl vízben 5 percig főzünk, majd újabb 5-6 percig állni hagyjuk és leszűrjük. A friss tealevelet hasonlóképpen leforrázzuk, és 10 perc áztatás után szűrjük le.


Az egyik legfontosabb szervünk a májunk. Nemcsak a méregtelenítés a feladata, hiszen sok más szerepet is betölt. A máj részt vesz a szénhidrát-anyagcserében, a vércukorszint egyensúlyának fenntartásában, a lipoprotein szintézisében és anyagcseréjében.


Ha egészséges a májunk, akkor jelentősen csökken a diabétesz és más betegségek kialakulásának kockázata.


A máriatövis a Földközi-tenger térségének sziklás hegységeiben őshonos, de már több évszázada Közép-Európában is előszeretettel termesztik – korábban kolostorok kertjében, manapság már nagyüzemekben. A máriatövis, a pitypanghoz és a napraforgóhoz hasonlóan, egy, az őszirózsafélék családjába tartozó, lágyszárú, lila virágú gyógynövény. Jótékony hatásai miatt a máriatövist régóta, több mint 2000 éve, használják a népi gyógyászatban.


A homokos száraz talajt, napos helyet kedveli, az utak szélén nő. A máriatövis igénytelen növény, nincs különösebb gondozásra igénye , időnként megöntözhetjük, tápoldatozhatjuk. Hajlamos a magjait elszórni, egyébként szaporítása magvetéssel is történik. Nagy sötét tőlevélrózsát képez, amely áttelel.


A máriatövis – vagy más néven szamárkóró, őszbogáncs, boldogasszony tövise – a mediterrán térségből származik, de világszerte előszeretettel termesztik. Ez annak köszönhető, hogy a termésének magas a fehérje és az olaj tartalma, továbbá a különleges szilimarin vegyületkeverék is megtalálható benne. Ennek gyógyászati szempontból van jelentősége, ugyanis májvédő, továbbá a májkárosodást megelőző és a máj regenerációját elősegítő hatással rendelkezik. Ezen kívül számos más pozitív tulajdonsága is ismert a máriatövisnek, így nem meglepő, hogy egyre többen fedezik fel áldásos hatásait.


Az ókori Rómában és Görögországban főként mérgezések esetén alkalmazták, például kígyómarás gyógyítására. A középkorban már egyre gyakrabban használták különféle epe és májproblémák, de főleg májtisztítás esetén. Az indiánok számára sem volt ismeretlen a máriatövis, ők leginkább kelések és bőrproblémákat kezeltek vele. Manapság már az érett növény termését hasznosítjuk, míg korábban a levelét is előszeretettel hasznosították.


Védi a májat és méregtelenít


Elsősorban a szilibin védi az érzékeny májsejteket a mérgek káros hatásaitól. A máj köztudottan egy méregtelenítő szerv, ami egyben azt is jelenti, hogy rengeteg toxint kell lebontania, és előkészítenie a kiürítésre. Ebből kifolyólag az alkoholfogyasztás utóhatásait is képes enyhíteni. A különféle káros anyagok az anyagcsere következtében keletkeznek, továbbá a környezeti hatások és a táplálék által is egyre több toxikus anyag kerül be a szervezetünkbe. Ezeket mind le kell bontani, majd eltávolítani. Ennél a feladatnál igen nagy veszélynek vannak kitéve a májsejtek, melyek akár meg is semmisülhetnek. A szilimarinnak rögtön két hatása is van: nem csak megvédi a májsejteket, hanem még serkenti is a szerv egészének regenerációját. Ezeken kívül támogatja a máj megfelelő működését, és tisztítja a nyirokrendszert.


Gombaölő tulajdonsága is van. Egyes gombás fertőzések esetén pedig a máriatövis semlegesíteni tudja a kórokozókat. Segít cukorbetegség esetén, támogatja a szív egészségét.


A máriatövis jótékony hatással van az erek állapotára, illetve Omega-3 tartalmának köszönhetően a szív egészségére is. Az Omega-3 egyensúlyba hozza a koleszterinszintet, aminek következtében megakadályozza az erek elmeszesedését, valamint csökkenti a szívinfarktus esélyét, lelassíthatja az Alzheimer-kór kialakulását,csökkenti a rák kockázatát, enyhíti az allergiás tüneteket, segít fenntartani a hormonegyensúlyt.


Tanfolyamainkon bővebben megismerheted a gyógyító növények hatását,alkalmazását.


8 megtekintés

Friss bejegyzések

Az összes megtekintése
bottom of page