top of page
Szerző képeMARIKA

Ünnepre készülünk


Augusztus 20

Magyarországon augusztus 20. napja az államalapítás és államalapító Szent István király emlékének nemzeti ünnepe.


Talán kevesen tudják, de Szent István augusztus 15-ét, Nagyboldogasszony napját avatta ünneppé, ugyanis erre a napra hívta össze Székesfehérvárra a királyi tanácsot és tartott törvénynapot, élete végén ezen a napon ajánlotta fel az országot Szűz Máriának, majd 1038-ban ezen a napon halt meg. Az ünnep dátumát Szent László király tette át augusztus 20-ára, mert 1083-ban VII. Gergely pápa hozzájárulásával ekkor emeltették oltárra I. István relikviáit a székesfehérvári bazilikában, ami szentté avatásával volt egyenértékű.


I. Nagy Lajos uralkodásától kezdve augusztus 20-a egyházi ünnepként élt tovább. Mária Terézia a naptárakba is felvétette nemzeti ünnepként, továbbá Budára hozatta István kézfejereklyéjét, a Szent Jobbot, amelyet minden év augusztus 20-án körmenetben vittek végig a városon.


Az 1848-as szabadságharc leverése után betiltották az ünnepet, hiszen Szent István a független magyar állam jelképe volt. 1860-ban ünnepelhették ismét, ami valóságos nemzeti tüntetéssé vált. Az 1867-es kiegyezés után a nap visszanyerte régi fényét. 1891-ben Ferenc József az ipari munkások számára is munkaszüneti nappá nyilvánította, 1895-ben pedig a belügyminiszter rendeletére címeres zászlókat tűztek ki a középületekre augusztus 20-án.A két világháború között az ünnep eszméje kiegészült a Szent István-i, azaz a Trianon előtti Magyarország visszaállítására való emlékeztetéssel, 1945–47 között pedig csak egyházi ünnepként engedélyezték.


1849-1989 között a Magyar Népköztársaság alkotmányának napjaként ünnepelték, miután az 1949-ben hatályba lépett új alkotmányt augusztus 20-ra időzítették.


Az Országgyűlés 1991. évi VIII. törvény kihirdetésével, augusztus 20-át hivatalos állami ünneppé nyilvánította, amelyet a 2012-ben hatályba lépett Alaptörvény is megerősített.

Augusztus 20. nemcsak az államalapító Szent István király, hanem az új kenyér ünnepe is. Hagyományosan Szent István napjára sült ki az első kenyér a frissen learatott búzából, így ennek az ünnepnek valóban vannak régebbi gyökerei. Budapesten a Bazilikában a Szent Jobb-körmenet amire sok ezer ember érkezik A szép ünnepet este a tűzijátékkal zárják.


Érdekes egy hagyomány a tűzijáték. Látványos, szép, mégis kézzel foghatatlan. Csak pár durranás, szép színek, hangok és különböző formák. Az öröm, a rácsodálkozás pár pillanat, mégis mindenki rohan, tömegben nyomorog és nézi, nézi, ámul és bámul. Vajon mi a titka? Mi a vonzó ebben a 5 - 10 percben, amely egy-egy ünnep hangulatára felteszi a koronát. Tűzijáték már az ókori kínai feljegyzésekben is szerepel. Először a kínaiaknál találkozhatunk vele.


Az ünnep elteltével ismét a nyár vége közeledik.


Szép nyugodt derűs ünnepet kívánok : Marika


14 megtekintés

Friss bejegyzések

Az összes megtekintése
bottom of page