Egy igazán különleges kalácsot, a pászka kalácsot mutatok meg Nektek., amit tavaly húsvét előtt ismertem meg és azonnal el is készítettem. És, hogy miért különleges ez a kalács? Mert elkészítése a szokásosnál nagyobb odafigyelést és precizitást igényel, a díszítése pedig liturgikus jelentéssel bír.
A kalács közepe ugyanis Jézus testét, fonatai körben alul az ostort, felül a töviskoszorút, keresztben a feszületet jelképezik. Öt rózsája közül a középső a szív, a négy szélső pedig a többi négy sebet jelzi. Ezt a gyönyörűen, ételen ábrázolt jelentést a hajdúdorogi asszonyoktól és Kocsis Fülöp hajdúdorogi egyházmegye érsekének elbeszéléséből ismerhettem meg, a készítés minden csínjával-bínjával együtt. (Ha kedvetek tartja, bátran olvassatok utána, vagy nézhettek videót is mindezekről.)
Bevallom, én a pászka kalács készítésénél igazi felüdülést és elmélyülést éreztem. A végeredmény pedig szerintem gyönyörű lett! A receptben megadott mennyiség nem kevés, egy nagy sütőformához való adag. Nekem a sütéskor egy kicsi kuglófformám volt, így a maradék tésztából egy kisebb hármas fonatú kalácsot és két fonottkát készítettem. Mivel pedig ennyi kalácsom lett hirtelen, az egyszerűbbeket megtartom, ezt a mesés pászka kalácsot pedig elajándékozom, minden évben.
És még egy fontos tudnivaló: A pászka kalácsot csütörtökön készítjük, a sonkát pénteken főzzük, a sárga túrót meg szombaton!
Hozzávalók:
- 1 kg liszt
- 0,5 l tej
- 5 dkg vaj
- 1/4 élesztő
- 10 dkg cukor
- 2 tojás sárgája
- csipet só
- ízlés szerint mazsola
A tészta lekenéséhez:
- 2 tojás fehérje
Plusz eszköz:
- hurkapálca
Elkészítés:
Kovászt készítünk először. Langyos tejben felfuttatjuk az élesztőt, amire kevés cukrot szórunk. A lisztet dagasztó tálba szitáljuk, aminek a közepébe mélyedést készítünk. Ebbe a mélyedésbe öntjük a kevés tejben felfuttatott élesztőt, majd némi lisztet belőle ráhintve pihenni hagyjuk. A kovász pihenés közben megerjed. Közben, amíg a kovász készül, a maradék langyos tejet elkeverjük a tojások sárgájával és az olvasztott, de langyosra hűtött vajjal. A tejes-tojásos keveréket és a kovászt összekeverjük a teljes lisztmennyiséggel. Hozzáadjuk a megáztatott mazsolát is. Ezután alaposan kidagasztjuk a tésztát, majd konyharuhával letakarva duplájára kelesztjük langyos helyen.
Amíg kel a tészta, a sütőformát kikenjük alaposan vajjal.
A megkelt tészta formázásának jelentősége van, ez precizitást és figyelmet igényel, de nem ördöngösség. (A blogbejegyzés végén segítő fázisképeket teszek közzé!)
A tésztamennyiséget 3 részre osztjuk el:
- az egyharmadát szépen meggömbölyítjük ismét, ezt tesszük a sütőforma közepébe
- a kétharmad részt összesen 13 egyforma darabra vágjuk, ezt fogjuk sodorni, tekerni.
Nyolc darabot szépen kisodorjuk. Négyet szép egyenesre, négyet pedig úgy, hogy a közepe kissé vastagabb legyen, a szélei felé pedig elvékonyodó. A maradék ötöt vékony csíkra nyújtjuk.
Az egyenesre sodort négy tésztarúd közül kettőt-kettőt összetekerünk, így kapunk két hosszú tekercset, ezek lesznek körben, egymás fölött az ostor és a koszorú. A két-két kissé elvékonyodó szálból készült fonatokat (egyiket jobbra, másikat balra tekerve) pedig a kalács tetején keresztbe fogva kapjuk a feszületet utánzó mintázatot.
A maradék öt, vékonyra nyújtott tésztadarabból készítjük bevagdosva és feltekerve a sebeket jelképező rózsákat. (Lejjebb lásd a képeket!)
A sorrendiség tehát megismételve a következő:
Középre kerül a legnagyobb tésztagombóc a formába helyezve.
Köré egy egyenes szálakból tekert hosszú szál (ez lesz az ostor).
Felül keresztbe kerül két darab két szálból csavart és összekapcsolt szál, ezek jelzik a keresztet.
Ezt kívülről körbefon egy két szálas csavarás, mint a tövis koszorú.
Végezetül pedig a rózsák: Középre, a szív seb jelképeként egy rózsa, a négy további pedig a "feszület" végeinél, mint a kéz és láb sebek.
Az előkészített kalácsot lekenjük tojás fehérjével, majd addig pihentetjük, míg a sütőt előmelegítjük 180 fokra.
A forró sütőbe tolva kezdjük sütni, majd szükség esetén a hőfokot mérsékeljük 170 fokra (meg ne égjen, de átsüljön!) és szép pirosra sütjük
.Én minden évben megsütöm. Fél adagból is lehet. Szeretettel Marika.