top of page
Szerző képeMARIKA

Húsvéti kalács


Egy igazán különleges kalácsot, a pászka kalácsot mutatok meg Nektek., amit tavaly húsvét előtt ismertem meg és azonnal el is készítettem. És, hogy miért különleges ez a kalács? Mert elkészítése a szokásosnál nagyobb odafigyelést és precizitást igényel, a díszítése pedig liturgikus jelentéssel bír.


A kalács közepe ugyanis Jézus testét, fonatai körben alul az ostort, felül a töviskoszorút, keresztben a feszületet jelképezik. Öt rózsája közül a középső a szív, a négy szélső pedig a többi négy sebet jelzi. Ezt a gyönyörűen, ételen ábrázolt jelentést a hajdúdorogi asszonyoktól és Kocsis Fülöp hajdúdorogi egyházmegye érsekének elbeszéléséből ismerhettem meg, a készítés minden csínjával-bínjával együtt. (Ha kedvetek tartja, bátran olvassatok utána, vagy nézhettek videót is mindezekről.)


Bevallom, én a pászka kalács készítésénél igazi felüdülést és elmélyülést éreztem. A végeredmény pedig szerintem gyönyörű lett! A receptben megadott mennyiség nem kevés, egy nagy sütőformához való adag. Nekem a sütéskor egy kicsi kuglófformám volt, így a maradék tésztából egy kisebb hármas fonatú kalácsot és két fonottkát készítettem. Mivel pedig ennyi kalácsom lett hirtelen, az egyszerűbbeket megtartom, ezt a mesés pászka kalácsot pedig elajándékozom, minden évben.


És még egy fontos tudnivaló: A pászka kalácsot csütörtökön készítjük, a sonkát pénteken főzzük, a sárga túrót meg szombaton!


Hozzávalók:

- 1 kg liszt

- 0,5 l tej

- 5 dkg vaj

- 1/4 élesztő

- 10 dkg cukor

- 2 tojás sárgája

- csipet só

- ízlés szerint mazsola


A tészta lekenéséhez:

- 2 tojás fehérje


Plusz eszköz:

- hurkapálca


Elkészítés:


Kovászt készítünk először. Langyos tejben felfuttatjuk az élesztőt, amire kevés cukrot szórunk. A lisztet dagasztó tálba szitáljuk, aminek a közepébe mélyedést készítünk. Ebbe a mélyedésbe öntjük a kevés tejben felfuttatott élesztőt, majd némi lisztet belőle ráhintve pihenni hagyjuk. A kovász pihenés közben megerjed. Közben, amíg a kovász készül, a maradék langyos tejet elkeverjük a tojások sárgájával és az olvasztott, de langyosra hűtött vajjal. A tejes-tojásos keveréket és a kovászt összekeverjük a teljes lisztmennyiséggel. Hozzáadjuk a megáztatott mazsolát is. Ezután alaposan kidagasztjuk a tésztát, majd konyharuhával letakarva duplájára kelesztjük langyos helyen.

Amíg kel a tészta, a sütőformát kikenjük alaposan vajjal.


A megkelt tészta formázásának jelentősége van, ez precizitást és figyelmet igényel, de nem ördöngösség. (A blogbejegyzés végén segítő fázisképeket teszek közzé!)


A tésztamennyiséget 3 részre osztjuk el:

- az egyharmadát szépen meggömbölyítjük ismét, ezt tesszük a sütőforma közepébe

- a kétharmad részt összesen 13 egyforma darabra vágjuk, ezt fogjuk sodorni, tekerni.


Nyolc darabot szépen kisodorjuk. Négyet szép egyenesre, négyet pedig úgy, hogy a közepe kissé vastagabb legyen, a szélei felé pedig elvékonyodó. A maradék ötöt vékony csíkra nyújtjuk.


Az egyenesre sodort négy tésztarúd közül kettőt-kettőt összetekerünk, így kapunk két hosszú tekercset, ezek lesznek körben, egymás fölött az ostor és a koszorú. A két-két kissé elvékonyodó szálból készült fonatokat (egyiket jobbra, másikat balra tekerve) pedig a kalács tetején keresztbe fogva kapjuk a feszületet utánzó mintázatot.

A maradék öt, vékonyra nyújtott tésztadarabból készítjük bevagdosva és feltekerve a sebeket jelképező rózsákat. (Lejjebb lásd a képeket!)


A sorrendiség tehát megismételve a következő:


  1. Középre kerül a legnagyobb tésztagombóc a formába helyezve.

  2. Köré egy egyenes szálakból tekert hosszú szál (ez lesz az ostor).

  3. Felül keresztbe kerül két darab két szálból csavart és összekapcsolt szál, ezek jelzik a keresztet.

  4. Ezt kívülről körbefon egy két szálas csavarás, mint a tövis koszorú.

  5. Végezetül pedig a rózsák: Középre, a szív seb jelképeként egy rózsa, a négy további pedig a "feszület" végeinél, mint a kéz és láb sebek.

  6. Az előkészített kalácsot lekenjük tojás fehérjével, majd addig pihentetjük, míg a sütőt előmelegítjük 180 fokra.


A forró sütőbe tolva kezdjük sütni, majd szükség esetén a hőfokot mérsékeljük 170 fokra (meg ne égjen, de átsüljön!) és szép pirosra sütjük


.Én minden évben megsütöm. Fél adagból is lehet. Szeretettel Marika.


12 megtekintés

Friss bejegyzések

Az összes megtekintése

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page