A citromfű igen sokoldalúan felhasználható: gyógyhatását, valamint nagyszerű ízét és illatát egyaránt kiélvezheted. A citromfű elsősorban idegerősítő és nyugtató hatásáról ismert. Hatékony lehet tehát az alvási zavarok, a kezdődő depresszió és az ideges eredetű szívpanaszok ellen, valamint a menstruáció előtti idegfeszültség mérséklésére is alkalmas. De a máj működésének javítása, az emésztés javítása és a puffadás megelőzése érdekében is megéri fogyasztani belőle. Mindezek mellett a modern orvoslásban belsőleg emésztési panaszokra, külsőleg pedig a herpesz kezelésére is alkalmazzák.
Gyógyhatása mellett azonban íze és illata miatt is érdemes minél változatosabban az életed részévé tenni ezt a gyógynövényt. Az orvosi citromfűből készült, nyugtató hatású teát nyáron is bátran fogyaszthatod. Jeges teaként is kiváló, egy kis friss mentalevéllel „megbolondítva”. Ám mivel a nátha nyáron sem feltétlenül kerül el, nem árt tudnod, hogy az illatos gyógynövény felhasználásával meghűlés elleni szirupot is készíthetsz.
Háromnegyed csészényi citromfűlevelet önts fel annyi vízzel, amennyi ellepi, majd lassú tűzön párold addig, amíg a folyadék fele el nem párolog. Szűrd le, majd fél csészényi mennyiséghez adj negyed csészényi mézet. Az elkészült szirKevesen tudják, de házi rovarriasztó spray is készíthető. Egy zárható üveget tölts meg citromfű- és menta-, esetleg bazsalikomlevelekkel, majd önts rájuk varázsmogyoró- kivonatot – ezt gyógynövényboltokban tudod beszerezni. A lefedett üveget 2 hétig sötét helyen kell tartani, majd szűrd le a folyadékot, öntsd át szórófejes flakonba, és hígítsd fel egy kis vízzel. De néhány cserép, az teraszra vagy az ablakpárkányra helyezett citromfűvel is távol tarthatod a rovarokat.