Míg Ázsiában már évezredekkel ezelőtt is népszerű ital volt a tea, addig Európa csupán a 16. században fedezte fel. Portugál utazók ismerték meg először és közvetítésükkel került Velencén keresztül Európába a tea. De hogyan kerülnek az angolok a képbe?
Amikor a teára gondolunk, valószínűleg az egyik első dolog, ami eszünkbe juthat, az az Egyesült Királyság.A tea brit szigetországban való megjelenése a 1600-as évek közepére tehető. Először kávéházakban mutatták be az akkor még kínai italnak nevezett forró italt. Eredetileg „tee”-ként írták, valószínűleg ezért is ejtik ki így a mai napig angolul. Viszont a tea honosítását Bragança Katalinnak köszönhetjük, aki II. Károly angol király felesége volt, és imádta a teát. Nem kellett ezek után sokat várni arra, hogy a tea az angol burzsoázia egyik legkedveltebb italává váljon. Mára már nem csak a felsőbb társadalmi rétegek élvezhetik a teát, hanem szinte bárki a világon.
Nagy vitákhoz vezethet, hogy milyen egy helyesen elkészített angol tea. Sokan úgy vélik, hogy a tea elkészítése nem mindennapi dolog, hanem egy szertartás. Ezt az angolok sem gondolják másképpen. Ők a következőképp készítik el a teájukat:
Előkészítik a vízforralót.
Kimérik a kellő mennyiségű vizet a kannában, amit majd forralni szeretnénk, és beleöntik azt a forralóba.
A tealeveket (általában fekete) belerakják a teáskannába. Szigorúan a forró víz előtt!
Miután felforrott a víz, ráöntik a teára, és 2-5 percig hagyják ázni. Ha vendég van a háznál, akkor illő megkérdezni, hogy tejjel vagy anélkül kéri-e a teáját. Ez a lépés elhagyható, mert a tejet később is hozzá lehet adni.
Mikor a tea elérte a kellő erősséget (és eleget ázott), a csésze fölé egy szűrőt kell helyeznek, hogy a levelek a kannában maradjanak.
Ízesítés: ízlés szerint. Általában tejjel, citrommal, cukorral turbózzák fel az italt, de van, aki ízesítés nélkül szokott teázni.
Állítólag az angolok izgulnak egy kicsit, mert úgy érzik, hogy kevesebb figyelmet kapott a tea az utóbbi években. Ennek ellenére egy 2012-es felmérésből az derült ki, hogy egy nap 165 millió csésze teát isznak meg a szigetországban.
Emellett érdemes tudni, hogy a teázásnak is szigorú etikettje van.
Ilyen például, hogy a teát nem kavargathatjuk össze-vissza.
A kanalat helyezzük a csészébe úgy, hogy az óramutató szerint 6 óra irányába nézzen, majd 2-3-szor keverjük meg!
A teáskanalat sose hagyjuk a teában, ha már nem használjuk tegyük a csészealjra!
Angol tea tejjel - Honnan indul ez a régi történet?
II. Károly Angol király felesége a portugál Breganzai Katalin a kelengyés ládájában hozta magával a teázási szeretetét is. Katalin királynő szenvedélyes tea fogyasztó volt, így hamar megszerettet udvarhölgyeivel is a teát, hogy együtt tudják fogyasztani. Így már nem kellett sok ahhoz, hogy először a nemesség, majd egész Anglia nemzeti italává váljon.
Viszont a tejet nem az angolok tették először a teájukba. Hanem a nagy újítók a Franciák. Feljegyzések szerint a Francia polihisztor Madame de la Sablière, kínai porcelán csészéit óvva a forró teától. Először töltötte tej alapra a forró italt ezzel meglepve vendégeit az újítással. Ahogy sok más kulturális fortélyt, ezt a tejes őrületet is lekoppintották az Angol nemesek, Francia sorstársaiktól. Az Angolok híresek a hagyományaik követésétől, ezért fent maradt a tejes tea is. Míg a csatorna másik oldalán már rég kikoptatta a köztudatból az idő.